Úvodní stránka > Truhlářské kurzy

Truhlářské kurzy jsou víkendové a pokročilé

 

Víkendový Truhlářský kurz

pro širokou veřejnost

Termíny:

13. - 15. září 2019-PLNO chci být náhradník

4. - 6. října 2019

1. - 3. listopadu 2019

22. - 24. listopadu 2019

 

Víkendový Truhlářský kurz

pro širokou veřejnost

Co to je?

Truhlářský kurz je určený všem, kdo mají rádi dřevo, rádi z něj tvoří a baví je to. Pokud to platí o vás, nebo o někom blízkém, jste tady správně.

Během jednoho víkendu vás provedeme nejdůležitějšími aspekty truhlářského řemesla. Od teorie o materiálu samotném, přes bezpečnost a truhlářské stroje, k tomu základnímu ručnímu nářadí, se kterým, jak si sami vyzkoušite, jde tvořit krásné věci. Pilka, dláto, úhelník a jejich mnohé variace budou vaším hlavním nářadím při tvorbě vaší vlastní variace předem nastíněného projektu, na kterém budete pracovat od sobotního do nedělního poledne (ne nutně v kuse :)

 

Čísla:

Kurzem vás provedou dva trpěliví lektoři Honza Mareček a Vít Šibrava, kteří jsou v dílně jako doma ( a někdy i víc...) Začínáme vždy v pátek v 19:00. V sobotu a v neděli je začátek ráno v 8:30, končíme v neděli ve 12:00. V ceně kurzu  je dřevo na vlastní projekt, celá vybyvená dílna a dva lektoři k ruce, sobotní oběd, babiččiny buchty a káva a čaj v dílně. Ubytování si zajišťují účastníci sami. Cena kurzu je 3600 kč, maximální počet účastníků je 10. Kurz se otevírá při 4 a více platících účastnících. Kurz se odehrává v truhlářské dílně v Jeseníku, na adrese: Puškinova 337/2.

 

Jak objednat kurz?

Kurz lze koupit jen na konkrétní datum.  Po objednávce vám nejpozději do 24 hodin příjde email s obecnými informacemi, typy na ubytování, přihláška, dárkový poukaz a pokyny k platbě (číslo faktury jako variabilní symbol, číslo účtu: 670100-2210493033/6210). Originál faktury obdržíte na kurzu. Odesláním vyplněné přihlášky souhlasíte s podmínkami. 

Poznámka k přihlášce: pokud se vám nechce, nebo nemáte možnost přihlášku tisknout a skenovat, stačí do emailu napsat všechny náležitosti včetně případné nabídky spolujízdy a doplnit, že souhlasíte s podmínkami.)

Storno podmínky

Pokud se odhlásíte (telefonicky, nebo emailem) 14 a více dní před samotným začátkem kurzu, vrátíme vám kurzovné v plné výši. Pokud se odhlásíte méně než 14 dní před kurzem a nenajdete za sebe náhradníka, platíte 1600 kč storno poplatek a vrátíme vám 2000 kč.

 

Pokud chcete vědět, jak to na takovém kurzu vypadá, čtěte dál.

 

Reportáž z kurzu

Pátek večer:

Pomalu se sjíždějí první účastníci, mlčky, zvědavě pokukují po dílně. Ví, že na otázky bude ještě dost času. Složení? Jako obvykle, nějaký ten "ajťák" (ve vší úctě ovšem) co mu už jedničky a nuly lezly krkem, studentka designu co si přišla osahat o čem ten nábytek vlastně je, pár šikovných domácích kutilů, co chtějí postoupit o level výš, manžel, jež dostal kurz jako dárek a pár lidí, kteří berou kurz jako předstupeň pro možnou budoucí rekvalifikaci. Na poslední se už nečeká, však oni dorazí.
Začínáme rychlým seznámením a pouštíme se do velké krabice plné kousků dřeva, kde dva nejsou stejné, ale všechny pochází z naší země. Dub a buk se sice pletou, ale kdo pozná Škumpu, nebo Šeřík? Bavíme se o dřevě, vlhkosti, jeho vlastnostech a použití jednotlivých druhů. Dotýkáme se různých témat a najednou je devátá pryč. Sraz zítra v 8:30 ráno.
 

Sobota:

Už před osmou je před dílnou rušno. Všichni se nedočkavě těší co se všechno bude dít. Kafe, čaj a babiččin štrůdl jsou první truhlářské nástroje a hned potom se pouštíme do práce.
Ale pěkně od začátku. Úvod do světa strojů, pravidla bezpečnosti a rychlá ukázka na každém z nich vám osvětlí, jak se z hrubé fošny stane hezká hoblovaná deska, kde pravý úhel je opravdu pravý.

Druhý krok je pro většinu zajímavější, protože na formátovací pilu není v garáži místo. Základní ruční nářadí: úhelník, dláto, japonskou pilu a hoblík. Stejný princip, ale proč je jich tu pět od každého druhu? V neděli je budete znát jménem. A pak už směle do prvních spojů. Každý dostane dva kusy dřeva a radu jak na to. Zbytek je na něm. A nezapomeňte: Dvakrát měř, jednou řež. Zní to tak jednoduše...


Dopoledne je skoro pryč, ale k obědu v nedaleké hospůdce dostanete ještě jeden podstatný úkol. Rozhodnout se a vybrat si, na čem se bude pracovat po zbytek víkendu. Na výběr je stolička v mnoha variantách. Po prvních váhavých odezvách se spustí proces plánování a navrhování a než je polívka na stole, už se rodí první nápady. 

Odpoledne v dílně je radost pohledět. Všude kolem je čilý ruch a ve vzduchu visí kromě vůně dřeva také příjemná pracovní atmosféra. Místa je dostatek kolem pěti hoblic. Kdo potřebuje půjčit japonskou pilu, dláto, nebo hoblík?


V takovém prostředí se člověk ani nenaděje a je devět večer. Lidi by ještě pracovali, ale Honza s Vítkem to vidí spíš na jedno v hospůdce. Spláchnout prach a unavené hlasivky. A navíc zítra je taky den.
 

Neděle:

Neděle je den ve znamení dokončovacích prací, povrchových úprav, a tak podobně. Kdo nestíhá, tomu pomůžeme. Mezitím vybalí Honza sbírku brusných kamenů a ukáže vám, že bez ostrého nářadí se fakt nehnete ani o krok a poradí jak na to. Začínají se olejovat první hotové výrobky. Tentokrát visí ve vzduchu eufórie z hotového díla. Hromadné foto a před polednem se dílna pomalu vyprazdňuje.

Pokud vám stačila tato reportáž, rád jsem posloužil. Ale pokud byste to rádi zažili na vlastní kůži a rádi vyrobili vlastní výrobek mrkněte na termíny dalších kurzů.

Těšíme se na Vás!

Honza Mareček a Vítek Šibrava

 

A pro ty, kdo u nás na víkendovém kurzy už byli, nabízíme kurz pro pokročilé:

 

Truhlářský kurz pro pokročilé

Pro velký zájem o kurzy Vám nově nabízíme Truhlářský kurz pro pokročilé. Jedná se o kurz, který je zaměřený mnohem více prakticky a na který přijedete s konkrétní představou, co byste rádi vyrobili. Chcete si sami ve dvou vyrobit ořechovou postel? Nebo jen malý projekt na jeden den? Jsme tu pro vás.

Kurz mohou absolvovat pouze lidé, kteří se účastnili víkendového kurzu. Maximální počet účastníků je 4 +1 , ale abychom se vám mohli plně věnovat, je třeba aby první dva účastníci přijeli v pondělí, druzí dva v úterý a případný další účastník ve středu (pouze malé projekty). Kurz je maximálně do pátku.

Cena

je jednotná – 2500 kč/ den za osobu. Pokud budete pracovat dva na jednom projektu, máte 10% slevu.

Zahrnuje dva lektory, dílnu s veškerým vybavením k dispozici a spotřební materiál (lepidlo, brusivo, běžnou povrchovou úpravu atd.) V ceně není materiál na projekt. Ten můžeme budto společně koupit na místní pile, nebo si můžete vybrat v dílně z našich zásob (spíše malé projekty), nebo si přivézt vlastní materiál. Cena NEzahrnuje jídlo ani ubytování.

 

Jak se tedy přihlásit?

Přihlašování probíhá v e-shopu zakoupením příslušného kurzu. Cena je za první den, bere se jako záloha a při odhlášení méně jak 14 dní před začátkem se bere jako nevratný storno poplatek. Finální vyúčtování probíhá na konci kurzu podle počtu dní na dílně. Kurz můžete dát jako dárek, při koupi obdržíte dárkový poukaz na konkrétní datum. Pokud chcete nejdříve dát poukaz jako dárek a až potom vybírat termín, napište mi ( poukaz obdržíte zdarma emailem, platba se řeší při objednání daného termínu).

 

Co vědět před příjezdem

Před kurzem byste měli mít rámcovou představu o vašem projektu.  Co, jak a z čeho. Dobrý plán je základ, a pokud si nevíte rady, napište, zavolejte. Ideálně nákres, detaily; nebo alespoň jasno v hlavě. Myslet na odvoz také stojí za zmínku. Při přihlašování si vyberte den příjezdu.

 

Ještě pořád se vám to líbí? Zbývá malá ukázka a potom zkouknout termíny…

 

Pondělí - Přijíždí Tonda a Venca. Ráno se udělá rychlý průlet již naplánovaných požadavků na řezivo, zajede se na pilu a koupí se jasan na Tondův stůl a borovice na Vencovu kartáčovanou postel. Domluví se co a jak, dřevo se ohobluje, a Tonda si dál pracuje na svém projektu.Pak se řeže a hobluje Tondova borovice. Každý má k ruce jednoho truhláře na práci na velkých strojích.

V úterý přijíždí Katka s Jirkou, kteří si chtějí vyrobit manželskou postel. Cesta na pilu pro dubové řezivo, hoblování řezání, domlouvání. Tonda mezitím lepí spárovku a čepuje nohy, Venca brousí čela postele. Odpoledne se opět jeden lektor věnuje nově příchozímu páru a druhý řeší individuální potřeby.

Středa - Přijel René, nařezat si objednanou spárovku. Práce pokračuje, každý už ví, co bude jeho další krok a v dílně vládne příjemná pracovní atmosféra. Tonda lepí desku, brousí a frézuje nohy, odpoledne následuje první vrstva oleje. Katka s Jirkou brousí materiál na postel, hoblují rošt a lepí čelo postele.Venca řádí s kartáčovací bruskou.

Ve čtvrtek si Tonda slepí lub stolu a pokračuje v broušení a olejování desky. Katka olejuje bočnice postel, Jirka frézuje kování. Odpoledne chystají rošt. René brousí komponenty, zbytek už zvládne doma.

Na pátek je v plánu všechno, co se nestihlo, ale zůstává jen Katka s Jirkou. Venca zůstává jen do oběda, palatí jen půl den.